Globální ekonomická situace rok 2020 (a ČR)

20. 03. 2021 8:00:00
Co se dělo během krize kolem státních měn? Co se stalo přístavem jistoty? Co způsobilo socialistické znehodnocování měn?


Tento rok byla krize, takže víme už, co je pro lidi přistav jistoty. Je jím dolar a nebylo to zlato, akcie, dluhopisy ani bitcoin. V panice lidé ovládáni emocemi převáděli svůj majetek do této měny, dokud centrální banky nevyhlásili, že budou neomezeně tisknou měnu. Co lidé hned pochopili a začali se schovávat do aktiv, před přerozdělováním kupní síly měn.

Můžeme pozorovat, že trh funguje i mezi měnami. Lidé s větším majetkem a hlavně firmy a fondy porovnali měny mezi sebou a vybrali si tu nejlepší, podle nich. Takže tisk peněz nad normál byl jen u dolaru. Ostatní měny natiskli jako každý rok 5-10% nových peněz ale dolar musel 25%.
https://fred.stlouisfed.org/series/M2SL

Dále v krizi by se dalo očekávat, že bude deflace, protože lidé šetří. Neboli lidé stahují měnu z trhu a když je měny málo stoupá jejích hodnota a věci jsou vůči ní levnější a zároveň lidé moc nekupují, takže je přebytek věcí a čeho je dost, to je laciné. Centrální banky by se měli zapotit při znehodnocování měny a udržení aspoň 0% inflace. To se ale nestalo. Kvůli tomu, že firmy, fondy a lidé projevili zájem jen o jednu měnu tu nejlepší.
Takže svět najednou musí řešit virus a ještě ty země co mají nejhorší měnu, mají krizi inflační.
Kolik zemí na světě podle vás má za rok 2020 větší inflaci než 10%?

Můžete namítat, že to jsou malé africké státy, ale i kdyby to byla jen jedna země, tak je to argument proti socialismu. Proto kdyby centrálně neznehodnocovali měnu a nenutili lidi tou měnou platit, tak svět má dávno jen jednu nebo dvě měny, které by měli důvěru a v krizi by nevytvořili další krizi a během toho nerozevřeli nůžky mezi bohatými a chudými.

Doufám, že jste se zamysleli a tipli si kolik těch zemí bude. Jejích 23 zemí má větší inflaci než 10%. Z toho 4 země mají větší inflaci než 100%. Z toho 1 země má větší (HDP) ekonomiku než Česká Republika a to je Venezuela. (Ano tam se socialistům povedlo z každého člověka udělat milionáře. Jeden milion nové měny má hodnotu 100Kč. Venezuela má vetší inflaci než 100% už několik let.) Z těch 23 zemí je 5 zemí, co mají větší inflaci než 10% a zároveň mají větší (HDP) ekonomiku než ČR. Jsou to Venezuela, Irán, Argentina, Nigerie, Turecko.
https://tradingeconomics.com/

Co byste dělali v krizi, kde se musíte chránit před virem, takže nejlépe nechodit do práce která není životně důležitá, ale zároveň nemáte na zaplacení vašich životně důležitých výdajů, protože se zdražili. Vir je možná připraví o známe a blízké, socialistické měna je připraví jistě o úspory a životní cíle. Nezapomeňte, že pokud se inflace udrží 10%, tak to neni za 5 let 50%, ale 61%, kvůli složenému úročení. Jakmile lidé jednou přepnou, že měna ztrácí rychle hodnotu, tak bude těžké je přesvědčit, že ztrácí jen trochu, nebo že vůbec.
Nemůžeme se divit tedy, že v těchto zemích hledají lepší měnu a že se jím líbí bitcoin. Hlavně u těch vzdělanějších, kteří vědí, že funguje jako peníze a ne jako měna.
Další roky budeme moci sledovat, jak si tyto státy, kde ztratili lidé důvěru ve státní měnu. Snaží udržet monopol nad peněžním systémem. Jen pro zajímavost Nigerie má inflaci 16% a 35% lidí používá bitcoin, minimálně jako uchovatel hodnoty. Indie má inflaci 5% a 43% lidi nepoužívá bankovní učet. Vláda tam má problém, že lidí nechtějí využívat digitální státní peníze, který se lépe tisknou. A ti co se nebojí digitálních technologii, tak ty zajímá bitcoin. I když jích je málo je to výrazná konkurence, a tak se stát snaží využít svůj vybudovaný monopol k odstranění konkurence.

Možná už jste slyšeli, že měna je lepší, protože je důležité, aby se peníze používali, podporovali ekonomiku a nehromadili kvůli úschově hodnoty. Skutečnost nám opět ukazuje to co socialisté nechtěli, tak dlouhodobě opět vytvářejí. https://fred.stlouisfed.org/series/M2V
Tento graf ukazuje, jak hodně cirkuluje měna v ekonomice. Kolika lidmi průměrně projde jeden dolar za rok. Kolikrát změní majitele.
Do roku 1971 byl zlatý standart, který kvůli nedodržování byl zrušen. I když se malinko podvádělo, tak cirkulace peněz v oběhu byla 1,7-1,8. Pak se zlegalizovalo podvádění a jako každý socialistický zákon krátkodobě přinese pozitiva. Do 30 let nárůst cirkulace o 16% na 2,1. Dlouhodobě po krizích, kdy se trh už několikrát neočistil o ty co to dělají špatně, cirkulace měny klesá, až na 1,13. Co je pokles o 38%.

Možná někteří socialisté věřili nebo věří že inflace bere více bohatým než chudým. Pak ale zapomínají že trh nevybral bohaté jen tak hodem kostkou nebo ze známosti. Vybral je díky jejích schopnostem správně se rozhodnou ve prospěch společnosti a přizpůsobivosti (jako příroda). A tak od 1971 kdy hlavní měna už ne ni krytá penězi (zlatem). Tak bohatí bohatnou stále stejně rychle, ale střední vrstvě a chudým se příjem snížil.


Do roku 1971 byl zlatý standart, který kvůli nedodržování byl zrušen. I když se malinko podvádělo, tak cirkulace peněz v oběhu byla 1,7-1,8. Pak se zlegalizovalo podvádění a jako každý socialistický zákon krátkodobě přinese pozitiva. Do 30 let nárůst cirkulace o 16% na 2,1. Dlouhodobě po krizích, kdy se trh už několikrát neočistil o ty co to dělají špatně, cirkulace měny klesá, až na 1,13. Co je pokles o 38%.

Česká měna má za tento rok inflaci 2,2%, vytisknutých nových korun 6,7% cca a cirkulace měny je na 1,02 cca.


Na druhou stranu víme, že deflace je pro měnu škodlivá, kvůli deflační spirále. Přesto se našli státy, které silou nebojovali proti inflaci nějak extra silně a to aspoň první rok v krizi. Nenutili lidi se chovat nepřirozeně. Utrácet jako by se nic nedělo.
Třeba takové Spojené Arabské emiráty jejích inflace je -2% (2%deflace), nově natištěné měny přibylo jen +2%, růst HDP +1,6% ,nezaměstnanost 2,6%, státní dluh 18,6% vůči HDP, 59% větší kupní síla než Česko a o 22% větší než Německo (GDP ppp), 14 nejsvobodnější stát na světě, Česko je 27 místě. (USA =20. místo)
I tak to není žádný zázrak i tento stát normálně natiskne 6-8% nové měny, ale během krize to bylo méně.

Na závěr bych ještě zmínil, že celkový globální dluh je větší než po druhé světové válce a že je možná čas přestat válčit s trhem.
Každým rokem c
Pokud si chceme zachovat svojí měnu měli bychom se snažit jí udržovat důvěryhodnou, aby nám v budoucích krizi nezpůsobila druhou krizi a nebo dlouhodobě nezpůsobovala nemožnost se připravit.
Těž doufám, že jste byli připraveni a nepromeškali jste přerozdělování zdrojů a vzali si aspoň tolik kolik vám vzali.

Autor: Petr Borovec | sobota 20.3.2021 8:00 | karma článku: 7.42 | přečteno: 302x

Další články blogera

Petr Borovec

Kartel, kdy je neudržitelný a kdy ano.

Proč se kartely rozpadají samy bez zákazu? Co vše je kartel? Kdy je kartel udržitelný a proč? Krátce o největším kartelu který svojí moc využil na maximum.

23.3.2024 v 15:29 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 181 | Diskuse

Petr Borovec

Politika, co je vidět a co není vidět.

Vysvětlení proč se děje v politice to co se děje. Proč je v dnešní době socialismus a právo určováno centralisticky?

9.3.2024 v 14:01 | Karma článku: 8.02 | Přečteno: 367 | Diskuse

Petr Borovec

Přirozená neefektivita cenových signálů.

V čem jsou řízené peníze lepší než peníze neřízené s omezeným množstvím mincí? Jaký je problém 2% cílené inflace?

4.2.2024 v 14:40 | Karma článku: 7.27 | Přečteno: 246 | Diskuse

Petr Borovec

Jak by vypadal život bez fosilné energie?

Článek ukazuje, jak s technologiemi z roku 2023 lze žít v souladu s přírodou. Článek poukazuje na velké problémy, které nečekaně řeší jiné velké problémy. Ukázka ekonomické ekologie. Nemá nic společného s Green Deal od EU.

24.11.2023 v 11:42 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 394 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 597 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 905 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1576 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 96 Celková karma 7.02 Průměrná čtenost 432

elektrikář, investor začátečník (7let), student "rakouské" ekonomiky ....

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...